KAMUOYUNA DUYURULUR

Bizler Tapu ve Kadastro Çalışanları olarak Corona Virüsü konusunda devletimizin aldığı tüm tedbirleri destekliyoruz. Hastalığın duyulduğu ilk günden bu yana ciddi bir tehdit olarak algılanıp önlemler alınmış olması, milletimize bulaşması muhtemel bu illetin zararını görüyoruz ki en aza indirmiştir.

Elbette tüm kamu kuruluşları gibi bizler de vatandaşlarımıza hizmet noktasında temas ettiğimiz her noktada önlemimizi almış bulunuyoruz. Fakat mesele hastalığı salgın haline gelmeden durdurmaktır. Bu noktada vatandaşlarımıza düşen devletimizin aldığı tedbirlere paralel hareket etmesidir. Acil olmayan veya mecbur olmadığı iş ve eylemlerden uzak durması ve gerekmedikçe toplu halde bulunmamasıdır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü çalışanları olarak bizler, vatandaş ile devletin en önemli temas noktalarından birisi olmaktayız. Taşrada 973 Tapu Müdürlüğü ve 81 Kadastro Müdürlüğünden oluşan, toplam 19.495 personeli ile yılda 9 milyonu aşan işlem ile 30 milyonun üzerinde insanımıza hizmet vermekteyiz. Vatandaşımız her gün tapu ve kadastro müdürlüklerimize gelerek işlemini yaptırıyor. Biz de kurum çalışanları olarak vatandaşımızın ve personelimizin sağlığını düşünerek, gerekli önlemlerin alınmasını ve vatandaşlarımızın daha bilinçli hareket etmelerini istiyoruz.

Vatandaşlarımızın Tapu müdürlüklerine gelmeden de işlerini kolaylaştıracak olan Web-Tapu projemizin salgın karşısında alınan tedbirlere büyük bir destek olacağının duyurulmasını istiyoruz. Web-Tapu ile kullanarak malikler, diğer kişilere güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve başvuru yapma yetkisi verebiliyor veya verdiği yetkiyi kaldırabiliyor. Tapu müdürlüklerine gelmeden başvuru yapabiliyor. Web-tapu ile vatandaşlarımız, tapuya bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edebilir veya beyanını kaldırabiliyor; Tapu Senedi, Tapu Kaydı gibi belgeleri de kolaylıkla alabiliyor.

Milletimizin sağlığının korunması amacıyla toplu yerlerden uzak durması gerektiğinden, devletimiz tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durulması için önlem almıştır. Hatta abdestlerini alarak kısa bir süre için ibadet mekanında bir araya gelenlerin de ibadetlerini topluca yapmaları bu nedenle geçici olarak durdurulmuştur.

Elbette ki iktisadî hayatımıza yön veren ve mülkiyetimizin güvencesi bir kurum olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün faaliyetleri durdurulamaz. Ancak atalar sözünde de belirtildiği gibi “yonga” da “can” olmadan bir başına kıymet ifade etmemektedir.

Vatandaşlarımız doğru yönlendirilmedikleri ve bilgilendirilmedikleri için öncelikli/acil olmayan işler üzerinden yaptıkları müracaatlarla Tapu müdürlüklerinde gereksiz kalabalıklar oluşturmaktadır. Bizler de hem insanlarımızın hem de çalışan arkadaşlarımızın sağlığı için Tapu müdürlüklerine gelecek vatandaşlarımızın ikaz edilmesini ve Wep-Tapu uygulamasına yönlendirilmesini istiyoruz.